Paddle Australia is excited to announce the athletes selected onto the 2020 Canoe Ocean Racing Australian team. The team will compete at the 2020 ICF Canoe Ocean Racing World Championships in Viana Do Castelo, Portugal from the 3 to 6 September 2020.
Open Men | Open Women |
Tom Norton | Georgia Laird |
Cory Hill | Montannah Murray |
Mackenzie Hynard | Brea Roadley |
Brendan Rice | |
Sam Djodan | |
U23 Men | U23 Women |
Oscar Jones | Jemma Smith |
Morgan | Tiarnee Massie |
Kent Jenkinson | Francesca Kidd |
Kirra Lowlett | |
Jazmin Shipway-Carr | |
Cat O’Leary | |
Junior Men | Junior Women |
Josh Murphy | Jenaya Massie |
William Taylor | Eliza Johnson |
Fletcher Armstrong | Harriet Brown |
Ben Rees | Nicci Vesely |
Bailey Connolly | India-Rose Sheppard |
35-39 Men | |
Mitchell Coffey | |
40-44 Men | 40-44 Women |
Nathan Haythorpe | Kate Atkinson |
Luke O’Garey | |
45-49 Men | 45-49 Women |
Bryan Pearson | Natasha Leaversuch |
Julian Norton-Smith | |
Matt O’Garey | |
Matthew Rees | |
Thomas Woodriff | |
50-54 Men | 50-54 Women |
Alasdair Grant | Madeline Baxter |
Alex Pavic | Quona Ross-Atkinson |
Andrew Fugslang | Roz Barber |
Brett Mullins | |
Bruce Hopkins | |
Istvan Domokos | |
Todd Boreland | |
55-59 Men | 55-59 Women |
Barry Rix | Julie Jenkinson |
Brett Greenwood | Maureen O’Connor |
David Ahmed | |
David Knight | |
Mark Hopper | |
Mike Mills-Thom | |
Mike McKeogh | |
Tim Cotsell | |
Tony Haines | |
60-64 Men | 60-64 Women |
Bruce Moller | Leanne Lewis |
Jeremy Norton | |
Ray Waldron | |
Rob Jenkinson | |
Shaun Rice | |
Steven Steward | |
Tim Cornish | |
65-69 Men | 65-69 Women |
Ron Clarke | Jai Di Tommaso |
70-74 Men | |
David Norton | |
Don Marsh | |
Bill Ridderhof | |
Reserves List | Â |
Open Men Reserves | U23 Women Reserves |
1st Jeremy Collins | 1st Selma Alibegovic |
2nd Davey Brand | 2nd Sari Bone |
3rd Dane Sloss | 3rd Nikki Bamforth |
4th David Russell | |
Junior Men Reserves | Junior Women Reserves |
1st Patrick Eley | 1st Ashleigh Watts |
2nd Jarrah Sheppard |