Australians Make Low Key Start Ahead Of Big Week At Slalom World Championship

The Australian Canoe Slalom team made a low-key start to the 2018 World Championships in Rio on Tuesday ahead of a big week of racing.

The competition began with the men’s and women’s K1 and C1 team events, with a sixth placing for the women’s C1 team of Jessica Fox (NSW) and Noemie Fox (NSW) and Ros Lawrence (NSW) the best result for the Australians.

Earlier Jessica Fox and Lawrence teamed up with Kate Eckhardt (TAS) for a seventh in the women’s K1 team event, while the men’s C1 combination of Daniel Watkins (TAS), Brodie Crawford (WA) and Ian Borrows (NSW) finished 13th.

Watkins then joined 2016 Olympian Lucien Delfour (NSW) and Tim Anderson (NSW) to finish 10th in the men’s K1 team event.

“It as not the best teams’ race, but good to clear the cobwebs at least,” Watkins said. “Teams events are a lot of fun, even if they don’t go that well.”

Delfour said it’s a good opportunity to bring the team closer together.

“It’s a special one, even though we don’t really train together for it,” he said.

“So every time you do race, you’re never quite sure what is going to happen and you sort of hope for the best.

“I thought it was fine. We had a good plan, but we just ran into some issues at the start. But it’s fun.”

The day was a big moment for Anderson, competing at his first senior world championships.

“It was good to get on my first teams event at a senior world championships, so it was a lot of fun,” he said.

“We train together all the time, so we know each other’s styles pretty well. It’s fun to combine it into a team event.”

The 2018 ICF Canoe Slalom World Championships continues on Wednesday night, with the heats of the men’s C1 and the women’s K1.

Jessica Fox is the reigning K1 women’s world champion, and will be aiming for her third world title in the discipline this weekend.

See the World Championships preview here: https://paddle.org.au/2018/09/25/australias-rio-olympians-return-to-brazil-for-2018-canoe-slalom-world-championships/

Live Stream of the event can be followed via www.canoeicf.com

Paddle Australia Team – 2018 ICF Canoe Slalom World Championships

See athlete bios here: https://paddle.org.au/canoe-slalom-athlete-profiles/

K1 Men & K1 Team Lucien Delfour (NSW)
  Tim Anderson (NSW)
  Daniel Watkins (TAS)
C1 Men & C1 Team Daniel Watkins (TAS)
  Brodie Crawford (WA)
  Ian Borrows (NSW)
K1 Women + K1 Team Jessica Fox (NSW)
  Rosalyn Lawrence (NSW)
  Kate Eckhardt (TAS)
C1 Women + C1 Team Jessica Fox (NSW)
  Rosalyn Lawrence (NSW)
  Noemie Fox (NSW)
CSLX Jessica Fox, Rosalyn Lawrence, Daniel Watkins

Results Team Events

Access live results here: https://www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-championships/rio-de-janeiro-2018/rankings-results

WOMEN

C1-Womens Teams Final

Rank Country Result Penalties
1 Great Britain 115.78 0
2 Czech Republic +1.56 0
3 France +5.49 2
6 Australia +14.54 10

K1-Women Teams Final

Rank Country Result Penalty
1 France 108.37 0
2 Germany +0.75 2
3 Great Britain +0.99 2
7 Australia +5.84 2

MEN

C1-Men Teams Final

Rank Country Result Penalty
1 Slovakia 99.67 2
2 Slovenia +0.28 2
3 Great Britain +0.40 3
13 Australia +10.44 4

K1-Men Teams Final

Rank Country Result Penalty
1 Great Britain 92.45 0
2 Poland +1.43 0
3 Czech Repbulic +2.39 2
10 Australia +3.50 2

Event Schedule Rio Local Time (AEST = +13hrs)

See schedule here: https://www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-championships/rio-de-janeiro-2018/schedule

Wednesday, September 26, 2018

SLALOM – HEATS GROUP 1 – RUN 1

10:15:00 C1M – 1st run
11:15:00 K1W – 1st run

SLALOM – HEATS GROUP 1 – RUN 2

14:00:00 C1M – 2nd run
14:40:00 K1W – 2nd run

Thursday, September 27, 2018

SLALOM – HEATS GROUP 2 – RUN 1

09:00:00 C1W – 1st run
09:48:00 K1M – 1st run

SLALOM – HEATS GROUP 2 – RUN 2

12:45:00 C1W – 2nd run
13:13:00 K1M – 2nd run

EXTREME CANOE SLALOM – TIME TRIALS (without gates)

15:00:00 Time trials K1W CSLX
15:21:000 Time trials K1M CSLX

Friday, September 28, 2018

SLALOM –  1ST GROUP – SEMI FINAL

14:48:00 C1M Semi final
15:50:00 K1W Semi final

Saturday, September 29, 2018

SLALOM – 1ST GROUP – FINAL

09:03:00 C1M final
09:38:00 K1W final

SLALOM – 2ND GROUP – SEMIFINAL

14:03:00 C1W semi final
15:05:00 K1M semi final

 

Sunday, September 30, 2018

SLALOM – 2ND GROUP – FINAL

10:03:00 C1W final
10:38:00 K1M final

 

EXTREME CANOE SLALOM – 1/8 1/4, 1/2,finals

13:30:00 K1W CSLX 1/8 Final
14:11:00 K1M CSLX 1/8 Final
15:33:00 K1W CSLX – 1/4 Final
15:51:00 K1M CSLX – 1/4 Final
16:09:00 K1W CSLX – 1/2 Final
16:18:00 K1M CSLX – 1/2 Final
16:28:00 K1W CSLX – Final
16:33:30 K1M CSLX – Final