Jones And Scott Give Australia Confidence For The Future

A fifth placing for Victoria’s Brianna Jones and Hannah Scott was the highlight of Australia’s performance on day two of the 2018 ICF Canoe Marathon World Championships in Prado Vila Vaerde, Portugal, overnight.

Jones and Scott found themselves in the bronze medal position for much of the K2 junior race, behind two strong Hungarian boats, and finished the race strongly to take fifth.

“We weren’t really expecting to see just the two Hungarian boats in front of us, we were quite surprised to find ourselves up there,” Scott said.

“So we just did what we could to stay with everyone to see what would happen.”

“I think we didn’t realise how much in front of the group we were. The last lap was quite stressful. We were getting quite a lot of water in our boat, and when we stopped to empty the girls from Great Britain took off.”

Jones said she was nervous how they would go after not spending much time training in the K2.

“I was scared because we were both backing up from yesterday, we both raced in the K1, so I was a bit paranoid how that might impact us,” Jones said.

“I know Hannah would be a strong doubles partner, we knew what we were getting into.”

Already on Thursday, Brianna Jones finished 7th in the K1 junior race, while Hannah Scott finished 12th.

Australia’s second K2 junior crew of Rachel de Kretser (VIC)  and Emily O’Rourke (VIC) finished 13th.

In the junior men’s K2, Victorians Seamus Spanner and Bryce Newton finished 17th.

“It was a hard slog from the start, we got popped out at the start of the race and then just tried to work our way through,” Spanner said.

“I guess we were aiming for top ten, top ten is a great effort, but we’re pretty happy with our performance.

“We were struggling throughout the race, we had a bit of a lean, so to overcome that was pretty good.

“It’s both our first Worlds, so this was a great opportunity to learn and get new knowledge and see what it’s like to take on these World Champions.”

Australia’s second boat of Liam Dohnt (SA) and Luke Dooley (WA) did not finish.

In the men’s K1 U23, Casey Haynes (VIC) finished 18th and Logan Dutton (VIC) 19th in the hot Portuguese conditions.

Haynes said every race is a learning experience.

“I know I need to go faster,” he said. “It really hurt out there, but luckily I joined up with the paddler from Sweden and we worked together to get to the finish.

“I just need to keep learning and build on my experiences.”

The senior competition begins today, with C1 and K1 men’s and women’s races.

Follow racing via the GPS tracker with real time data from all boats in each race, including DVR option, statics, splits, distance between groups and boats, speed, laps: http://www.tractrac.com/web/event-page/event_20180904_ICFCanoeMa/1246/

You can also download the app from the AppStore called TracTrac and go to 2018 ICF Canoe Marathon World Championships. You can then follow the boats around the course.

Live stream and live results are available on www.canoeicf.com.

Follow Results here: https://timetable.canoemarathonportugal.com

Event Page: https://www.canoeicf.com/canoe-marathon-world-championships/prado-vila-verde-2018

COMPETITION SCHEDULE (local times | AEST times +9hrs)

Saturday, 8 September

  • C1 women senior (8:45 a.m.)
  • C1 men senior (10:30 a.m.)
  • K1 women senior (2:00 p.m.)
  • K1 men senior (4:30 p.m.)

Sunday, September 9

  • C2 men senior (9:00 a.m.)
  • K2 women (11:30 am)
  • K2 Senior Men (2:30 pm)

Paddle Australia 2018 Canoe Marathon Team 

JUNIOR MEN

K1

Seamus Spanner (Victoria): 19th

Luke Dooley (Western Australia): 24th

K2

Liam Dohnt (South Australia) / Luke Dooley (Western Australia): DNF

Bryce Newton (Victoria) / Seamus Spanner (Victoria): 17th

JUNIOR WOMEN

C1

Chloe Jenkin (South Australia): 13th

K1

Brianna Jones (Victoria): 7th

Hannah Scott (Victoria): 12th

K2

Brianna Jones (Victoria) / Hannah Scott (Victoria): 5th

Rachel de Kretser (Victoria) / Emily O’Rourke (Victoria): 13th

UNDER 23 MEN

K1

Casey Haynes (Victoria): 19th

Logan Dutton (Victoria): 18th

UNDER 23 WOMEN

K1

Rebecca Mann (Victoria): 6th

Isabel Neilson (Victoria): DNF

OPEN MEN

K1

Glenn Rypp (South Australia)

Joshua Kippin (Western Australia)

K2

Joshua Kippin (Western Australia) / Logan Dutton (Victoria)

Casey Haynes (Victoria) / Michael Baker (Western Australia)

C1

Sebastian Wakim (Victoria)

OPEN WOMEN

C1

Reka Abraham (Victoria)

Kristen Woodcock (South Australia)

K1

Tegan Fraser (Queensland)

K2

Rebecca Mann (Victoria) / Isabel Neilson (Victoria)