Jo Brigden-Jones

National team: Senior

DOB:  19/04/1988
Hometown: Mona Vale, New South Wales
Institute/Academy: NSWIS
Club: Sydney Northern Beaches Kayak Club
Coach(s): Jake Michael
Nicknames: JBJ, Joey, Briga, Jo Jo.

  • How did you get into paddling? I got selected into a Talent Identification program at my local kayak club (SNBKC)
  • What has been your biggest accomplishment in the sport so far? Racing at the 2012 London Olympic Games
  • What keeps you busy outside of Kayaking? What is your current Occupation? Working full time as a paramedic for NSW Ambulance and baking
  • Who is the greatest Influence on your career? All of my coaches, past and present – Duffy, Guy, Tim, Geoff, Jake and Dan
  • How would your best friend describe you? Awesome as she brings yummy baked goods along with her.
  • What is your favourite course to paddle on? Szeged, Hungary
  • Previous National Teams: 2005/07 Australian Youth Olympic Festival Tea, 2004/05 Australian Junior Kayak Team, 2007 Australian U23 Kayak Team 2008-2018 Australian Senior Kayak Team, 2012 Olympic Team.

Instagram: @jobrigdenjones
Facebook: @jobrigdenjonesathlete
Website: www.jobrigdenjones.com.au


International Results

2018
2nd (K4 500) ICF World Cup 1 (Szeged, HUN)
5th (K4 500) ICF World Cup 2 (Duisburg, GER)

2017
9th (K1 500) ICF World Championships (Racice, CZE)

2015
4th (K4 500) – ICF World Cup 1 (Montemor-o-Velho, POR)
4th (K4 500) – ICF World Cup 2 (Duisburg, GER)
6th (K2 500) – ICF World Cup 2 (Duisburg, GER)
6th (K4 200) – ICF World Cup 2 (Duisburg, GER)
9th (K2 500) – ICF World Cup 1 (Montemor-o-Velho, POR)
11th (K4 500) – ICF World Championships (Milan, ITA)

2014
7th (K2 500) – ICF World Championships (Moscow, RUS)
15th (K1 200) – ICF World Championships (Moscow, RUS)
7th (K4 500) – ICF World Cup 1 (Milan, ITA)
9th (K1 200) – ICF World Cup 1 (Milan, ITA)
9th (K1 200) – ICF World Cup 3 (Szeged, HUN)
9th (K2 500) – ICF World Cup 2 (Racice, CZE)
10th (K1 200) – ICF World Cup 2 (Racice, CZE)

2012
6th SF (K4 500m) – Olympic Games (London, GBR)
1st (K2 200) – ICF World Cup 3 (Moscow, RUS)
4th (K2 200) – ICF World Cup 2 (Duisburg, GER)
5th (K4 500) – ICF World Cup 3 (Moscow, RUS)
6th (K4 500) – ICF World Cup 2 (Duisburg, GER)

2011
3rd (K2 200m) – World Championships (Szeged, HUN)
5th (K4 500m) – World Championships (Szeged, HUN)
5th (4xK1 200m) – World Championships (Szeged, HUN)
4th (K1 1000m) – ICF World Cup 1 (Poznan, POL)
5th (K4 500m) – ICF World Cup 2 (Racice, CZE)
7th (K4 500m) – ICF World Cup 3 (Duisburg, GER)

2010
3rd (K1 200m) – World Cup 2 (Szeged, HUN)
4th (K1 200m) – World Cup 1 (Nichy, FRA)
4th (K1 200m) – World Cup 3 (Duisberg, GER)
5th (K1 500m) – World Cup 3 (Duisberg, GER)
5th (K1 500m) – World Cup 2 (Szeged, HUN)

2009
5th (4xK1 200m) – World Championships (Poznan, POL)
6th (K4 500m) – World Championships (Poznan, POL)
7th (K1 500m) – World Championships (Poznan, POL)
8th (K1 1000m) – World Championships (Poznan, POL)