National team:Â Olympic / Senior
DOB:Â 19/04/1988
Hometown:Â Mona Vale, New South Wales
Institute/Academy:Â NSWIS
Club:Â Sydney Northern Beaches Kayak Club
Coach:Â Jake Michael
Nicknames:Â JBJ, Joey, Briga, Jo Jo.
- How did you get into paddling?
I got selected into a talent identification program at my local kayak club. - What has been your biggest accomplishment in the sport so far?
Racing at the 2012 London Olympic Games. - What keeps you busy outside of paddling? What is your current occupation? I’m working full time as a paramedic for NSW Ambulance and I also enjoy baking.
- Who has been the greatest influence on your career?
All of my coaches, past and present – Duffy, Guy, Tim, Geoff, Jake and Dan. - How would your best friend describe you?
Awesome, as she brings yummy baked goods along with her. - What is your favourite course to paddle on?
Szeged, Hungary - Previous National Teams:
2005/07 Australian Youth Olympic Festival Tea, 2004/05 Australian Junior Kayak Team, 2007 Australian U23 Kayak Team 2008-2018 Australian Senior Kayak Team, 2012 Olympic Team.
Instagram:Â @jobrigdenjones
Facebook:Â @jobrigdenjonesathlete
Website:Â www.jobrigdenjones.com.au
International Results (A-B finals)
2019
8th (K2 200) ICF Canoe Sprint World Championships (Szeged, HUN)
7th (K4 500) ICF Canoe Sprint World Championships (Szeged, HUN)
6th (K2 200) ICF Canoe Sprint World Cup 2 (Duisburg, GER)
10th (K2 500) ICF Canoe Sprint World Cup 2 (Duisburg, GER)
11th (K4 500) ICF Canoe Sprint World Cup 1 (Poznan, POL)
2018
7th (K4 500) ICF World Championships (Montemor, POR)
2nd (K4 500) ICF World Cup 1 (Szeged, HUN)
5th (K4 500)Â ICF World Cup 2 (Duisburg, GER)
2017
9th (K1 500) ICF World Championships (Racice, CZE)
2015
4th (K4 500) – ICF World Cup 1 (Montemor-o-Velho, POR)
4th (K4 500) – ICF World Cup 2 (Duisburg, GER)
6th (K2 500) – ICF World Cup 2 (Duisburg, GER)
6th (K4 200) – ICF World Cup 2 (Duisburg, GER)
9th (K2 500) – ICF World Cup 1 (Montemor-o-Velho, POR)
11th (K4 500) – ICF World Championships (Milan, ITA)
2014
7th (K2 500) – ICF World Championships (Moscow, RUS)
15th (K1 200) – ICF World Championships (Moscow, RUS)
7th (K4 500) – ICF World Cup 1 (Milan, ITA)
9th (K1 200) – ICF World Cup 1 (Milan, ITA)
9th (K1 200) – ICF World Cup 3 (Szeged, HUN)
9th (K2 500) – ICF World Cup 2 (Racice, CZE)
10th (K1 200) – ICF World Cup 2 (Racice, CZE)
2012
6th SF (K4 500m) – Olympic Games (London, GBR)
1st (K2 200) – ICF World Cup 3 (Moscow, RUS)
4th (K2 200) – ICF World Cup 2 (Duisburg, GER)
5th (K4 500) – ICF World Cup 3 (Moscow, RUS)
6th (K4 500) – ICF World Cup 2 (Duisburg, GER)
2011
3rd (K2 200m) – World Championships (Szeged, HUN)
5th (K4 500m) – World Championships (Szeged, HUN)
5th (4xK1 200m) – World Championships (Szeged, HUN)
4th (K1 1000m) – ICF World Cup 1 (Poznan, POL)
5th (K4 500m) – ICF World Cup 2 (Racice, CZE)
7th (K4 500m) – ICF World Cup 3 (Duisburg, GER)
2010
3rd (K1 200m) – World Cup 2 (Szeged, HUN)
4th (K1 200m) – World Cup 1 (Nichy, FRA)
4th (K1 200m) – World Cup 3 (Duisberg, GER)
5th (K1 500m) – World Cup 3 (Duisberg, GER)
5th (K1 500m) – World Cup 2 (Szeged, HUN)
2009
5th (4xK1 200m) – World Championships (Poznan, POL)
6th (K4 500m) – World Championships (Poznan, POL)
7th (K1 500m) – World Championships (Poznan, POL)
8th (K1 1000m) – World Championships (Poznan, POL)